Ilustracja dla tematu: Jaka wódka na wesele będzie najlepsza i ile jej zamówić?

Ile wódki na wesele, jaka wódka na wesele?

Podstawowe pytanie - ile wódki na wesele należy kupić, by jej nie zabrakło, ale też by nie robić sobie kłopotu ze zbyt dużą ilością alkoholu, który zostanie? Ilość alkoholu obliczamy następująco: na każdą zaproszoną osobę dorosłą należy przewidzieć pół litra, a więc dla 100 osób potrzebujemy sto butelek wódki o pojemności 0,5 l. Ważnym czynnikiem są także poprawiny - jeśli się odbędą, na pewno należy doliczyć przynajmniej pół litra wódki na parę. Tutaj dobrze jest zrobić wcześniej rozeznanie i dowiedzieć się, kto z gości pojawi się na poprawinach. Ponadto, należy doliczyć zapas na tak zwane bramy - w zależności od inwencji i pomysłowości naszych znajomych oraz sąsiadów, może to być od 3 do 10 butelek wódki.

Kilka dodatkowych sztuk przyda się także na różnego rodzaju zabawy weselne, jak np. wykupienie butów Pani Młodej czy nagrody w konkursach organizowanych przez orkiestrę. Znając program artystyczny łatwo obliczymy ile takich „płynnych nagród” należy przygotować.

Polacy często wybierają Pana Tadeusza jako wódkę weselną. Nie ma w tym nic dziwnego, bo najwyższe standardy jakości i sprawdzeni dostawcy to gwarancja bezpieczeństwa i niezmienności smaku. Starannie wyselekcjonowane ziarna żyta i pszenicy, tradycyjna receptura oraz krystalicznie czysta woda sprawiają, że Pan Tadeusz to w istocie najlepszy wybór. Jego najważniejsze składniki, czyli spirytus i woda, pochodzą od wielu lat z tego samego źródła. Daje to pewność, że jest to wysokiej klasy alkohol, a jego szlachetny smak jest gwarantem jakości Waszego wesela.

 

 

Dobra wódka na wesele, czyli jaka?

Najlepsza wódka weselna powstaje z wody czerpanej ze studni głębinowych i doskonałego spirytusu zbożowego. System wielostopniowej filtracji i krystalicznie czysta woda sprawiają, że to trunek idealnie przejrzysty, o niezwykłym, łagodnym smaku, przywodzącym na myśl czasy sarmackiej obfitości. Pan Tadeusz łączy szlachetną tradycję i wyjątkowy smak. Wielowiekowa tradycja gorzelnictwa polskiego, przepięknie zaprojektowana etykieta i elegancka butelka to recepta na najlepszy weselny trunek.

Obrazek - 0

 

Inne alkohole na wesele

Na tradycyjnym polskim weselu niezmiennie króluje czysta wódka, jednak od kilku lat pojawił się trend, by dać gościom możliwość wyboru alkoholu. I tak, możemy na przykład zorganizować bar, gdzie zatrudniony specjalnie barman będzie serwował rozmaite drinki lub pozwolić na pełną samoobsługę. W takim barze nie powinno przede wszystkim zabraknąć wódki, białego i czerwonego wina, whisky oraz dobrze schłodzonych napojów i kostek lodu.

Niezbędne będą różnego rodzaju szklanki i kieliszki oraz dodatki do drinków w postaci syropów, soków, likierów czy pokrojonych w cząstki owoców. Wybór alkoholu może być oczywiście większy, to zależy od naszej inwencji oraz zasobności portfela - nie zapominajmy, że każda butelka wysokogatunkowego trunku generuje koszt przyjęcia... Wino wybierają przede wszystkim panie, a ponieważ zwykle piją nieco mniej alkoholu od swoich partnerów, to liczymy jedną butelkę wina na dwie osoby, uśredniając potencjalną liczbę gości, którzy wybiorą właśnie ten trunek. Jeśli chodzi o słabsze napitki, takie jak chociażby piwo, to będzie ono doskonałą propozycją na poprawiny. Szczególnie latem, gdy część imprezy przeniesie się na zewnątrz lokalu, gdzie mamy możliwość serwowania grillowanych potraw, będzie ono cieszyło się ogromnym powodzeniem! Dobrze jest kupić kilka beczek piwa i wynająć roll bar - wówczas możemy umówić się z dostawcą, że nieotwarte beczki zostaną zwrócone, a to daje nam gwarancję, że piwa na poprawinach nie zabraknie. Niestety trudno jest przewidzieć, ile osób na poprawiny faktycznie dotrze i ile spośród nich zechce pić wódkę, a ile wybierze orzeźwiające piwo... Na szczęście kupno piwa w beczkach pozwala nam zachować większą elastyczność.

Jaka jest najlepsza wódka na wesele?

Pamiętajmy, że aby nasi goście dobrze wspominali wesele, przede wszystkim nie może na nim zabraknąć dobrej wódki! Nie chodzi tylko o jej markę, ale także sposób serwowania – musi być dobrze schłodzona, dlatego osoba odpowiedzialna za roznoszenie trunków musi pilnować, by pełne butelki nie stały zbyt długo na stołach, a także, by goście nie musieli czekać na kolejną dostawę... Tutaj potrzebny jest trzeźwy umysł! Jeśli decydujemy się na zakup innych alkoholi, zapewnijmy gościom dostęp do odpowiedniego szkła - musimy zatroszczyć się o kieliszki do białego i czerwonego wina oraz szklanki do whisky czy różnego rodzaju drinków. Ponieważ wesele jest imprezą, na której serwowane są różnego rodzaju potrawy, charakter alkoholi powinien być raczej wytrawny. To ważne przy wyborze win - nie kupujmy słodkich deserowych trunków, tylko takie, które ułatwiają trawienie.

Toast szampanem

Zwyczajowo pierwszy toast na weselu wznosi się szampanem. Szampan weselny powinien być wytrawny, gdyż podawany przed obiadem stanowi jednocześnie aperitif. Kupując szampana należy liczyć 150 ml na osobę, czyli jedną butelkę na pięciu dorosłych gości. To stosunkowo niewiele, dlatego lepiej zainwestować w dobrej jakości wino musujące. Nie zapominajmy, że tym właśnie alkoholem nasi bliscy i przyjaciele po raz pierwszy wypiją za pomyślność naszego małżeństwa!

 

O tym, czym najchętniej wznosimy weselne toasty, przeczytasz TUTAJ.