Ilustracja dla tematu: Ile kosztuje wesele i ślub?

Planując swój wyjątkowy dzień, pary młode często muszą mierzyć się z wysokimi kosztami ślubu i wesela. Aby uniknąć rozczarowań, warto już na samym początku zaplanować ślubne i weselne wydatki oraz sprawdzić, ile pieniędzy należy odłożyć, aby spełnić wszystkie marzenia. Już Ci niosą suknię z welonem, a wciąż nie wiesz, jaki jest koszt przyjęcia weselnego? Na to pytanie z pewnością nie ma jednej poprawnej odpowiedzi! Wszystkim parom przygotowującym się do wejścia w związek małżeński, chętnie przybliżymy jednak średni koszt ślubu i koszt wesela!

Kto płaci za wesele?

Zgodnie z tradycją, która dziś odeszła już niemal do lamusa, to rodziny pary młodej powinny ponieść wydatki związane z uroczystością ślubną i weselną. Przyjęło się, że zarówno rodzina panny młodej, jak i pana młodego, ma określone wydatki, które jest zobowiązana uiścić. Powyższe podziały są dziś jednak rzadko spotykane. Pary młode coraz częściej decydują się na samodzielną organizację wesela lub wybierają symboliczne wsparcie rodziców. Nowożeńcy cenią sobie własną niezależność i decyzję o sfinansowaniu wesela podejmują zwykle, kiedy są już ustatkowani finansowo.

Ile kosztuje ślub cywilny?

Koszt ślubu cywilnego zależy od szeregu różnych czynników! Przyjrzyjmy się części z nich, aby sprawdzić, ile kosztuje ślub w urzędzie stanu cywilnego.

Zaproszenia na ślub

Najpierw musimy oczywiście zaprosić gości. Cena zaproszenia ślubnego waha się od 3 do 15 zł w zależności od tego czy decydujemy się na zaproszenia standardowe, czy indywidualnie projektowane, zawierające kopertę na pieniądze lub pisemne potwierdzenie przybycia.

 

Obrazek - 0

 

Suknia i dodatki Panny Młodej

Ceny sukni ślubnych wahają się od 800 zł do 10 000 zł, za suknię od znanego projektanta przyjdzie nam zapłacić jeszcze więcej... Jeśli szukamy oszczędności, możemy kupić suknię używaną, płacąc od 500 do 2 000 zł lub wypożyczyć ją, choć wbrew pozorom nie jest to tania opcja. Cena wypożyczenia sukni ślubnej to około połowy wartości nowej. Buty ślubne to średnio koszt 350 - 500 zł. Różnego rodzaju dodatki, takie jak welon, rękawiczki i bielizna, to łącznie około 1500 zł. Za uczesanie ślubne u stylisty bądź fryzjera przyjdzie nam zapłacić od 200 do 500 zł, za makijaż około 150 zł. Manicure i pedicure to dodatkowe około 150 zł. Jeśli dodatkowo bukiet ślubny uznamy za element stroju Panny Młodej, to należy doliczyć do wydatków od 100 do 300 zł.

Obrazek - 0

 

Garnitur i przygotowanie Pana Młodego

Największym wydatkiem, jaki musi ponieść Pan Młody, nie licząc obrączek i wódki weselnej, za które to zwykle płaci przyszły małżonek, jest oczywiście garnitur lub smoking. Dobra wiadomość jest taka, że w przeciwieństwie do sukni ślubnej, garnitur będzie jeszcze wykorzystany, dlatego nie należy szukać tutaj oszczędności. Ceny rynkowe są bardzo różne, możemy znaleźć elegancki garnitur już za 700 zł, a jeśli poniesie nas wyobraźnia i przeważy chęć na odrobinę luksusu, to męski strój ślubny może kosztować nawet kilka tysięcy złotych! I tak samo jak w przypadku pań, jeśli zechcemy by garnitur zaprojektował nam „ktoś z nazwiskiem”, przyjdzie nam zapłacić znacznie więcej... Męskie eleganckie buty to wydatek od 300 do 1000 zł, do tego bielizna, koszula, krawat lub mucha, spinki do mankietów dadzą razem od 700 do 1500 zł.

 

 

Samochód do ślubu

Wiadomo, że większość z nas marzy o tym, by do ślubu pojechać wyjątkowym pojazdem... Dla jednych unikatowa będzie limuzyna, a dla drugich kultowy już duży Fiat, tak więc ceny wypożyczenia auta będą się od siebie znacznie różniły. Nie bez znaczenia jest też odległość, jaka dzieli miejsce zamieszkania od kościoła i sali weselnej - tutaj obowiązuje cennik kilometrowy. Wynajem samochodu kosztuje średnio od 500 do 3000 zł. Trzeba też pamiętać o dekoracji; specjalnie mocowany stroik na maskę to około 150 - 300 zł.

Obrazek - 0

 

Ile kosztuje ślub kościelny?

Cena ślubu kościelnego również jest zależna od kilku czynników. Przyjrzyjmy się tym, które mają największy wpływ na to, ile kosztuje ślub w kościele.

Jaka jest cena ślubu kościelnego? Opłata za ślub jest inna w każdej parafii, ale zwykle jest to wydatek rzędu 300 - 1000 zł.

Zastanawiasz się, ile kosztuje ślub kościelny, po doliczeniu dodatkowych kosztów? Jeśli chcemy, by kościół został dodatkowo udekorowany, musimy liczyć się z wydatkiem od 500 do 2000 zł, w zależności od rodzaju wybranych kwiatów.

Cena ślubu kościelnego zależy również od opłaty dla organisty, która wynosi około 50 - 300 zł. Jeśli chcemy zamówić dodatkową oprawę muzyczną, stawki są indywidualne i mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych, np. kiedy pragniemy, by znany artysta zaśpiewał dla nas Ave Maria...

Najważniejszym i chyba najbardziej kosztownym elementem ślubu są obrączki - wykonane ze złota kosztują średnio 1700 zł za parę. Jeśli jednak przyjrzymy się ofercie jubilerskiej zobaczymy, że ceny wahają się od 1500 do 15 000 zł.

Ze ślubem jest także związana opłata utworzenia aktu małżeństwa w miejscowym USC oraz jego trzech odpisów, co wyniesie około 150 zł.

Ile kosztuje wesele?

Ile kosztuje wesele na 100 osób, ile kosztuje talerzyk na weselu, a ile zapłacimy za obiad weselny? Sprawdźmy!

Koszty związane z przyjęciem weselnym

W zależności od miejsca, w którym ma odbyć się wesele, a także wybranego przez nas menu, cena waha się od 150 do 300 zł za osobę bez wódki weselnej.

Rozważasz przyjęcie weselne w restauracji? O jego mocnych i słabych stronach przeczytasz TUTAJ.

Alkohol na wesele to wydatek od 25 do 50 zł od jednego dorosłego gościa. Przyjmuje się średnio, że każda osoba wypije pół litra wódki weselnej, tak więc całkowity koszt alkoholu można policzyć znając ostateczną listę zaproszonych osób.

O tym, jaka wódka weselna będzie najlepsza, przeczytasz TUTAJ.

Na tort weselny, którego koszt warunkuje wielkość wesela, przeciętnie trzeba wydać od 500 do 1000 zł.

 

 

Koszty usług związanych z weselem

W trakcie przygotowań do ślubu i wesela okaże się jak wiele jest jeszcze wydatków, których wcześniej nie braliśmy pod uwagę. Niestety zaskoczenie w tej kwestii zwykle bywa niemiłe! Gdyby podliczyć powyższe koszty i uśrednić cenę, mielibyśmy już sporą sumkę, a jeszcze nawet nie było mowy o kamerzyście (1000 – 2000 zł), fotografie (1000 – 3000 zł), oprawie muzycznej (3500 – 6000 zł) czy takich atrakcjach jak pokaz fajerwerków, występ grupy tanecznej, dodatkowa dekoracja sali i stołów żywymi kwiatami...

Obrazek - 0

 

Podpisanie umowy z artystą

Pamiętaj, że wynajęcie fotografa, kamerzysty czy zespołu muzycznego na ślub i wesele zawsze powinno wiązać się z podpisaniem stosownej umowy, która zabezpieczy interesy oby stron. Jej napisanie nie jest skomplikowane i nie obliguje do użycia prawniczego języka. Wystarczy skonstruowanie czytelnej dla obu stron, jasnej umowy. Należy szczególnie uwzględnić: czas pracy artystów, stawkę oraz do czego się zobowiązują w trakcie trwania umowy.

Wesele - czy to się zwraca?

Wiele osób w momencie planowania wydatków związanych z weselem zaczyna się zastanawiać, na ile ta impreza się zwróci? Mowa oczywiście o pieniądzach zebranych w kopertach. Tutaj nie ma reguły ani gwarancji, że goście ofiarują nam kwotę, która pokryje poniesione wydatki. Omawiając budżet należy zawsze mierzyć siły na zamiary! Na dwóch rzeczach na pewno nie warto oszczędzać - na sprawdzonej kapeli i dobrej wódce weselnej, ponieważ to właśnie te dwa czynniki warunkują dobrą zabawę! Na koniec nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć Wam powodzenia na nowej drodze życia!

Aby wejść na tę stronę, musisz mieć ukończone 21 lat

PODAJ SWÓJ ROK URODZENIA

Please enter a valid value for the fields: {fields}

You must be of legal age to access the site

Zapamiętaj mnie

Nie zaznaczaj tego pola, jeśli dostęp do komputera mogą mieć osoby poniżej ustawowego wieku spożywania alkoholu.

Strona zawiera materiały reklamowe dotyczące napojów alkoholowych, przeznaczone wyłącznie dla osób pełnoletnich.