Ilustracja dla tematu: Ciasta na wesele – jakie wybrać?

Wybór tortu i ciast weselnych to, wbrew pozorom, wcale niełatwe zadanie! Przy podejmowaniu decyzji należy wziąć pod uwagę wiele kwestii, które mogą okazać się być kluczowe, takich jak cena poszczególnych wypieków czy ich ilość. Aby pomóc Wam uniknąć niepotrzebnego stresu i komplikacji, przygotowaliśmy kilka przydatnych wskazówek. Zastanawiasz się, ile kosztuje tort weselny i jakie ciasta na wesele najlepiej wybrać? Chętnie pomożemy Ci znaleźć odpowiedzi na te pytania!

 

Obrazek - 0

 

Tort weselny - ile kosztuje, jaki wybrać?

Tort weselny to szczególna pozycja w menu. Jego pojawienie się na sali zwykle koncentruje uwagę wszystkich uczestników imprezy, każdy jest bowiem ciekaw zarówno smaku, jak i wyglądu tego rarytasu. Dziś cukiernicy tworzą prawdziwe arcydzieła, tak więc zanim nowożeńcy zaczną kroić tort, powinni pozwolić gościom na robienie zdjęć i oglądanie z bliska misternych zdobień - to taka chwila dla reporterów! Najczęściej torty weselne są piętrowe, warto więc zamówić różne smaki, by każdy z gości mógł wybrać ulubiony kawałek tortu. Jeśli zamawiamy tort z masą z dodatkiem alkoholu albo biszkoptami nasączonymi wódką, to pamiętajmy, by jedno piętro było z masą bezalkoholową, specjalnie z myślą o najmłodszych uczestnikach wesela!

Obrazek - 0

 

Ile kosztuje tort weselny? Zwykle możecie spodziewać się ceny w przedziale od 40 do 70 złotych za kilogram. W nieco droższych cukierniach cena za 1 kg może wynieść około 100 złotych. Planując wagę tortu, warto uwzględnić minimum 100 g słodkości na osobę, dlatego zakładając organizację wesela na 100 osób, będziecie potrzebować około 10 kg tortu.

Najpopularniejsze smaki tortów weselnych to te z jasnym biszkoptem, kremem śmietanowym i owocami. Wśród popularnych smaków znajdziemy także te z dodatkiem alkoholu i czekolady. Wśród owocowych dodatków niezmiennie królują natomiast maliny!

Ciasta na wesele - ile kosztują, jakie wybrać?

Ciasta cieszą się na weselach dużą popularnością! Goście chętnie sięgają po te słodkie przekąski, łącząc je z kawą lub herbatą. Planując wesele, powinniśmy liczyć się z kosztem od około 40 zł do 100 zł za blaszkę ciasta o wymiarach 30 x 40 cm. Niektóre cukiernie oferują również cenę za osobę, która waha się w granicach od 5 zł do 10 zł. Finalny koszt ciasta na wesele zależy jednak od tego, na jaki rodzaj wypieków i cukierni się zdecydujemy!

Średnio na wesele bez poprawin będziemy potrzebować około 0,35 kg - 0,40 kg ciasta na osobę, a na wesele z poprawinami około 0,40 kg - 0,45 kg. Tym samym na wesele z poprawinami dla około 100 osób będziecie potrzebować mniej więcej od 40 do 45 kg ciasta!

Najpopularniejsze ciasta na wesele to wciąż sernik, szarlotka, makowiec, piernik i murzynek. Te smaki cieszą się największą popularnością wśród Par Młodych oraz ich gości!

 

Obrazek - 0

 

Jak podawać ciasta i desery weselne

Pytanie nie jest bezpodstawne, możemy bowiem zrobić to w sposób tradycyjny, a więc na całej długości stołu ustawić w równych odległościach patery z ciastem lub przygotować specjalny bufet. Drugie rozwiązanie, coraz częściej spotykane na polskich weselach, to „candy bary” (słodkie stoły), czyli swojego rodzaju samoobsługowe cukiernie, gdzie goście mogą wziąć talerzyk i nałożyć sobie kilka gatunków ciasta, a także nalać kawy lub herbaty, które są przygotowane w specjalnych termosach.

Obrazek - 0

 

Jak zaskoczyć gości?

Jeśli chcielibyście zaskoczyć Waszych gości słodkościami, to z pewnością nie uda się to za pomocą ciast, lodów czy rurek z kremem, bo to jest tak zwany weselny standard... Ale ostatnim krzykiem mody zdają się być czekoladowe fontanny! Wyglądają zjawiskowo i wybornie smakują, ale lepiej decydować się na nie w porze jesiennej i zimowej, gdy każdy nabiera ochoty na odrobinę gorącej czekolady. W strumieniach białej, mlecznej lub gorzkiej czekolady można na przykład zanurzyć specjalnie przygotowane owoce lub wafelki.

Obrazek - 0

Sprawdzone rozwiązania

Na weselach największym powodzeniem - jeśli chodzi o słodycze - cieszą się wszelkiego rodzaju babeczki, muffinki, mini ptysie i tak zwane orzeszki z kremem. Są to pracochłonne słodkości, ale jeśli chcemy zadowolić naszych gości, musimy te smakołyki koniecznie zamówić - i to w ilościach hurtowych!

Zastanawiasz się, jakie są koszty ślubu i wesela? Odpowiedź znajdziesz w TUTAJ.