Ilustracja dla tematu: Porady, jak usadzić gości na weselu

Obrazek - 0

Na Waszym weselu będzie się bawić spora grupa ludzi i musicie pamiętać, że nie wszyscy się znają... Dlatego warto pomyśleć o tym, jak usadzić gości przy stołach, by już od pierwszych chwil przyjęcia weselnego została skruszona nieśmiałość i przełamane wszelkie bariery! Dobrze jest w miarę możliwości równomiernie rozsadzić osoby, które nie mają problemu z nawiązywaniem nowych kontaktów i będą polewać wódkę weselną, która, jak wiadomo, pomaga w zacieśnianiu więzi!

O tym, jaka wódka weselna będzie najlepsza, przeczytasz TUTAJ.

Jak stworzyć listę gości weselnych? Jej tworzenie najlepiej rozpocząć od członków rodziny, kolejno umieszczając rodziców, dziadków i rodzeństwo. W dalszej kolejności na liście warto uwzględnić rodziców chrzestnych, wujków, ciocie i kuzynów. Jeśli organizujecie większe wesele, pamiętajcie również o dalszych członkach rodziny, z którymi utrzymujecie kontakt. Na liście warto również uwzględnić miejsca dla przyjaciół i znajomych.

Obrazek - 0

 

Kiedy macie już listę osób, które potwierdziły przybycie na Wasze wesele, zamówcie lub sami wydrukujcie winietki z imieniem i nazwiskiem każdego gościa. Możecie też kupić szablony ułatwiające usadzenie gości, bo jak się okaże, to nie takie proste! W tej kwestii warto też poradzić się restauratora i poznać dokładny układ stołów, a dopiero wówczas przystąpić do dzieła! Dokładnie rozrysowany plan z nazwiskami przekażcie obsłudze sali najpóźniej na kilka dni przed weselem - to do ich obowiązków będzie należało poprawne rozłożenie wizytówek.

Ważnym elementem odpowiedniego ustawienia stołów weselnych są także umieszczone na nich numerki! Te ułatwiają gościom weselnym sprawne odnalezienie stolika. Co ważne, powinny być wysokie, stabilne i przede wszystkim widoczne z daleka, ale także pasować do pozostałych dekoracji weselnych. Z ich pomocą goście, oczekując na przyjazd Pary Młodej, mają czas, aby sprawdzić, przy którym stole i koło których osób siedzą. Pomocnym dodatkowo elementem może być na przykład tablica lub dekoracyjne lustro, na którym umieścimy rozpiskę poszczególnych miejsc.

Choć wizytówki na stołach wydają się być bardzo praktycznym rozwiązaniem, to niestety wiąże się z nimi pewne ryzyko... Może się okazać, że ktoś poczuł się urażony, bo na przykład siedzi obok osób dużo starszych lub zbyt młodych, koło kogoś z kim się nie lubi albo zbyt daleko od nowożeńców, bo jak wiadomo - im bliżej Panny Młodej i Pana Młodego, tym bardziej honorowe jest miejsce. Biorąc pod uwagę te wszystkie aspekty, usadzenie gości przy weselnym stole jest naprawdę poważnym przedsięwzięciem logistycznym!

 

 

Jak najskuteczniej zrobić plan stołów weselnych? Warto pamiętać, że prostokątne stoły sprzyjają integracji gości, bo zmieści się przy nich więcej osób. Ta klasyka weselnych przyjęć nie wychodzi z mody i pasuje do każdego stylu uroczystości oraz typu sali weselnej. Należy dodać, że przy prostokątnych stołach znajdzie się również więcej miejsca na przekąski, napoje dekoracje czy winietki dla gości. Prostokątne stoły są jednak z pewnością mniej eleganckie niż ich okrągłe alternatywy. Te są dziś często kojarzone z przyjęciami z amerykańskich filmów i przywodzą na myśl elegancję, wygląd i wyjątkowość. Okrągłe stoły mogą stanowić zaskoczenie dla gości i pozwolić Nowożeńcom wyróżnić się na tle innych przyjęć. Okrągłe stoły generują jednak większe koszty dekoracji i z pewnością są mniej praktyczne niż te prostokątne - wymagają więcej miejsca i nie sprzyjają integracji.

Obrazek - 0

 

Układ stołów na wesele może być kluczowy! Tak jak odpowiednie usadzenie gości weselnych. Tradycyjnie najbliżej Pary Młodej powinna siedzieć jej bliska rodzina. Im dalsze pokrewieństwo między gośćmi weselnymi, a Nowożeńcami, tym większe odległości powinny ich dzielić. Planując usadzenie gości weselnych, warto mieć na uwadze zasadę przeplatania, zgodnie z którą usadzamy mężczyzn naprzemiennie z kobietami. Małżeństwa i narzeczeństwa mogą zajmować miejsca obok lub naprzeciwko siebie. Warto mieć także na uwadze, aby miejsca obok siebie zajmowały osoby, które znają się i lubią! Osoby samotne warto posadzić blisko siebie

Usadzając gości pamiętajmy o miejscach dla dzieci - jeśli oczywiście zapraszaliśmy naszych przyjaciół z pociechami. Maluchy muszą mieć miejsce obok rodziców, a dzieci starsze mogą mieć wydzielony osobny stolik. Wielką frajdę sprawią im kolorowe i zabawne wizytówki oraz specjalne nakrycie stołu i menu opracowane z myślą o kulinarnych upodobaniach najmłodszych.

Rodzinę Panny i Pana Młodego należy usadzić po prawej i lewej stronie sali - nie chodzi tu o izolowanie kogokolwiek, ale jak się okazuje, ten tradycyjny podział dobrze się sprawdza w praktyce. W trakcie wesela goście i tak zmieniają miejsca, ten, kto ma ochotę, bierze swój kieliszek i idzie zintegrować się z „nową rodziną”. Wspólnie wznoszone toasty pozwalają w końcu nawiązać nowe znajomości. Jeśli chodzi o stół Nowożeńców, to wraz z Parą Młodą powinni przy nim zasiadać świadkowie i najbliżsi przyjaciele. Rodzice z kolei powinni siedzieć ze swoimi rodzinami, w ten sposób każdy będzie niejako odpowiedzialny za część gości.

W kwestii stołu Nowożeńców, tradycyjnie Panna Młoda zawsze zajmuje miejsce po prawej stronie Pana Młodego. Najpopularniejszą konfiguracją stołu Pary Młodej jest od lat jej 6-osobowa wersja usadzenia, która wygląda następująco: w centralnym miejscu siada Para Młoda, obok Panny Młodej siada Świadek płci męskiej, następnie jego partnerka, obok Pana Młodego – Świadek płci żeńskiej oraz jej osoba towarzysząca. W przypadku stołu 4-osobowego, w centralnym miejscu siada Para Młoda, obok Panny Młodej siada Świadkowa, obok Pana Młodego Świadek.

 

Obrazek - 0

 

Oczywiście spośród setki zaproszonych gości nie wszystkich znamy na tyle dobrze, by mieć pewność, że towarzystwo w jakim ich usadziliśmy będzie odpowiednie... Dlatego w pewnych sytuacjach pomocne będą podziały na więzy rodzinne lub grupy wiekowe. Nie ma jednak złotego środka, istnieje bowiem ryzyko, że przy jednym stole zasiądą wszyscy wodzireje, a przy pozostałych stołach zabraknie osób, które będą rozkręcały imprezę...

Udane wesele zależy przede wszystkim od trzech czynników, są nimi: smaczne jedzenie, zimna wódka i dobre towarzystwo! Tak więc dobrze przemyślcie zarówno listę Waszych gości, jak i usadzenie ich przy weselnym stole.

Obrazek - 0

Aby wejść na tę stronę, musisz mieć ukończone 21 lat

PODAJ SWÓJ ROK URODZENIA

Please enter a valid value for the fields: {fields}

You must be of legal age to access the site

Zapamiętaj mnie

Nie zaznaczaj tego pola, jeśli dostęp do komputera mogą mieć osoby poniżej ustawowego wieku spożywania alkoholu.

Strona zawiera materiały reklamowe dotyczące napojów alkoholowych, przeznaczone wyłącznie dla osób pełnoletnich.