Ilustracja dla tematu: Jak usadzić gości weselnych – lista gości

Coraz częściej narzeczeni decydują się na usadzenie gości weselnych przy stole według klucza, który wcześniej opracują. Pomaga to uniknąć zamieszania na początku przyjęcia i nerwowego zajmowania krzeseł, jeśli bowiem na stołach znajdują się wizytówki, to znak, że należy odszukać swoje nazwisko i usiąść w konkretnym miejscu. Choć nie wszystkim podoba się ten narzucony z góry obowiązek, to pozwala on zachować ład i elegancję.

Na Waszym weselu będzie się bawić spora grupa ludzi i musicie pamiętać, że nie wszyscy się znają... Dlatego warto pomyśleć o tym, jak usadzić gości przy stołach, by już od pierwszych chwil przyjęcia weselnego została skruszona nieśmiałość i przełamane wszelkie bariery! Dobrze jest w miarę możliwości równomiernie rozsadzić osoby, które nie mają problemu z nawiązywaniem nowych kontaktów i będą polewać wódkę weselną, która, jak wiadomo, pomaga w zacieśnianiu więzi!

Kiedy macie już listę osób, które potwierdziły przybycie na Wasze wesele, zamówcie lub sami wydrukujcie winietki z imieniem i nazwiskiem każdego gościa. Możecie też kupić szablony ułatwiające usadzenie gości, bo jak się okaże, to nie takie proste! W tej kwestii warto też poradzić się restauratora i poznać dokładny układ stołów, a dopiero wówczas przystąpić do dzieła! Dokładnie rozrysowany plan z nazwiskami przekażcie obsłudze sali najpóźniej na kilka dni przed weselem - to do ich obowiązków będzie należało poprawne rozłożenie wizytówek.

Obrazek - 0

Choć wizytówki na stołach wydają się być bardzo praktycznym rozwiązaniem, to niestety wiąże się z nimi pewne ryzyko... Może się okazać, że ktoś poczuł się urażony, bo na przykład siedzi obok osób dużo starszych lub zbyt młodych, koło kogoś z kim się nie lubi albo zbyt daleko od nowożeńców, bo jak wiadomo -  im bliżej Panny Młodej i Pana Młodego, tym bardziej honorowe jest miejsce. Biorąc pod uwagę te wszystkie aspekty, usadzenie gości przy weselnym stole jest naprawdę poważnym przedsięwzięciem logistycznym!

Usadzając gości pamiętajmy o miejscach dla dzieci - jeśli oczywiście zapraszaliśmy naszych przyjaciół z pociechami. Maluchy muszą mieć miejsce obok rodziców, a dzieci starsze mogą mieć wydzielony osobny stolik. Wielką frajdę sprawią im kolorowe i zabawne wizytówki oraz specjalne nakrycie stołu i menu opracowane z myślą o kulinarnych upodobaniach najmłodszych.

Obrazek - 0

Rodzinę Panny i Pana Młodego należy usadzić po prawej i lewej stronie sali - nie chodzi tu o izolowanie kogokolwiek, ale jak się okazuje, ten tradycyjny podział dobrze się sprawdza w praktyce. W trakcie wesela goście i tak zmieniają miejsca, ten, kto ma ochotę, bierze swój kieliszek i idzie zintegrować się z „nową rodziną”. Wspólnie wznoszone toasty pozwalają w końcu nawiązać nowe znajomości. Jeśli chodzi o stół nowożeńców, to wraz z Parą Młodą powinni przy nim zasiadać świadkowie i najbliżsi przyjaciele. Rodzice z kolei powinni siedzieć ze swoimi rodzinami, w ten sposób każdy będzie niejako odpowiedzialny za część gości.

Oczywiście spośród setki zaproszonych gości nie wszystkich znamy na tyle dobrze, by mieć pewność, że towarzystwo w jakim ich usadziliśmy będzie odpowiednie... Dlatego w pewnych sytuacjach pomocne będą podziały na więzy rodzinne lub grupy wiekowe. Nie ma jednak złotego środka, istnieje bowiem ryzyko, że przy jednym stole zasiądą wszyscy wodzireje, a przy pozostałych stołach zabraknie osób, które będą rozkręcały imprezę...

Udane wesele zależy przede wszystkim od trzech czynników, są nimi: smaczne jedzenie, zimna wódka i dobre towarzystwo! Tak więc dobrze przemyślcie zarówno listę Waszych gości, jak i usadzenie ich przy weselnym stole.