Ilustracja dla tematu: Sala weselna – o co warto pytać?

Obrazek - 0

O co pytać przy wyborze sali weselnej?

Podstawą wszelkich ustaleń musi być ustalenie naszych oczekiwań, co pozwoli nam zawęzić pole poszukiwań. Weźcie więc kartkę, długopis i spiszcie, jakie są Wasze wyobrażenia na temat wesela, jaki ma mieć ono charakter, jaki ma być wystrój sali ślubnej? Może to być eleganckie przyjęcie bez tańców, za to z akompaniamentem kwartetu smyczkowego, tradycyjne wesele albo tak zwana zabawa z przytupem, gdzie przygrywa kapela, a goście głośno wznoszą toasty za nasze zdrowie! Tym samym określimy typ sali ślubnej - restauracja, świetlica, wiejska remiza, karczma, dworek, pałac, a może typowa sala weselna przeznaczona do tego typu imprez okolicznościowych. Kiedy określicie mniej więcej termin ślubu oraz to, jaki lokal Was interesuje, możecie zacząć poszukiwania. Przydatnym narzędziem będzie Internet, który pozwoli zdobyć telefony do konkretnych miejsc, a także podpowiedzi znajomych i Wasze własne wrażenia z poszczególnych wesel, na których mieliście okazje bywać.

Obrazek - 0

 

Rozważasz przyjęcie weselne w restauracji? O jego mocnych i słabych stronach przeczytasz TUTAJ.

 

 

O co pytać na sali weselnej?

Zanim wybierzecie się do konkretnych managerów na rozmowy, ustalcie takie dane jak miejsce na ślub, przybliżony termin wesela (lepiej jest najpierw zamówić salę, a dopiero wówczas umówić datę ślubu w USC czy u księdza), liczbę przewidywanych gości, liczbę gości, których trzeba będzie przenocować, czy organizujecie również poprawiny. Jeśli jakiś lokal nie oferuje noclegów, musicie wyszukać w okolicy hotele i upewnić się, że w konkretnym terminie są jeszcze wolne pokoje.

Obrazek - 0

 

Sala weselna - na co zwracać uwagę przy wyborze?

Zastanawiacie się, jaka sala na wesele będzie najlepsza? Przede wszystkim rozmiar sali musi być dostosowany do wielkości wesela, nie może być ona zbyt duża, bo przyjęcie straci urok, ani zbyt mała, bo gościom będzie po prostu niewygodnie... Zapytajcie także czy lokal jest wyposażony w klimatyzację - co prawda w większości restauracji, dworków i sal weselnych jest ona standardem, ale w przypadku remizy czy świetlicy może to stanowić problem. Dowiedzcie się także czy macie dowolność przy wyborze orkiestry, ponieważ niektóre lokale mają podpisane umowy na wyłączność z konkretnymi zespołami. Warto też sprawdzić jak wygląda kwestia ciast i wódki weselnej - czy dostarczacie je osobno, czy są w cenie usługi? A jeśli chodzi o alkohol na wesele, to warto pamiętać, że w niektórych lokalach doliczane jest tzw. korkowe. To znaczy, że nawet jeśli kupicie wódkę weselną we własnym zakresie, to będziecie musieli ponieść dodatkową opłatę za jej przechowywanie i schłodzenie. Zwróćcie uwagę czy sala ze stołami oddzielona jest od parkietu, czy stanowią całość - każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy, ale trzeba postawić pytanie, jakie rozwiązanie jest bliższe Waszym oczekiwaniom? Zobaczcie czy sala otoczona jest podwórkiem albo miejscem, gdzie można pospacerować lub zorganizować grilla w dniu poprawin. Jeśli na wesele zapraszacie gości wraz z dziećmi, to warto zapytać czy istnieje miejsce, w którym najmłodsi, pod opieką animatorów, będą mogli spędzić bezpiecznie czas. Zapytajcie też o dekorację sali i stołów - czy są one dodatkowo płatne i czy ewentualnie może tę usługę wykonać firma z zewnątrz.

 

Obrazek - 0

 

Gdzie zrobić wesele? Zanim podejmiecie decyzję…

Odwiedzając po kolei interesujące Was sale, notujcie istotne informacje, a więc koszt sali weselnej, dostępne terminy, ceny za osobę, dodatkowe opłaty, napiszcie w kilku słowach, jakie było Wasze pierwsze wrażenie w danym miejscu, biorąc pod uwagę wygląd sali, obsługę, lokalizację, otoczenie, miejsca parkingowe, etc. Każda notatka pomoże Wam podjąć właściwą decyzję. Poproście o wzór umowy, aby zapoznać się z nią na spokojnie w domu, weźcie też dostępne rodzaje menu, by móc na spokojnie zastanowić się, jaka opcja będzie najlepsza dla Was, ale przede wszystkim dla Waszych gości. Niektóre lokale proponują klientom degustację potraw, warto więc zapytać o taką możliwość i oczywiście skorzystać z niej w umówionym terminie.

Obrazek - 0

 

Sala weselna - czy się opłaca?

Kiedy na spokojnie przeanalizujecie w domu umowę oraz listę Waszych oczekiwań odnośnie sali weselnej, nadchodzi czas na aktualizację priorytetów. Wiadomo, że pewnych rzeczy się nie przeskoczy i w niektórych kwestiach trzeba iść na kompromis... Pamiętajcie jednak, że zawsze obowiązuje zasada „klient nasz Pan”, tak więc bądźcie nieugięci i negocjujcie ceny oraz warunki, i nie wahajcie się pytać nawet kilka razy o tę samą rzecz - macie prawo wiedzieć, ile kosztuje sala weselna albo ile kosztuje dekoracja sali weselnej. Zapytajcie o cenę menu dla dzieci, w końcu jedzą dużo mniej niż dorośli, a także o specjalny stolik i menu dla orkiestry, kamerzysty czy fotografa. Jeśli wśród gości spodziewacie się wegetarian, to warto zapytać o możliwość przygotowania dodatkowych posiłków z myślą o konkretnych osobach. Zapytajcie o różne opcje ustawień stołów - coraz częściej spotyka się okrągłe na kilka lub kilkanaście osób, zamiast dużych, biesiadnych stołów. Oczywiście poszczególne warianty będą się różniły ceną i to także należy ustalić przed podpisaniem umowy. Ponieważ, w zgodzie z polską tradycją, Młoda Parę wita się chlebem, solą i kieliszkiem wódki, warto zapytać czy sami mamy o to zadbać, czy może będą o tym pamiętali gospodarze lokalu?

Znalazłeś idealną salę weselną? O tym, jak usadzić na niej gości, przeczytasz TUTAJ.