Ilustracja dla tematu: Przygotowania ślubne

Ślub i wesele to duże przedsięwzięcie, dlatego warto przygotować solidny plan i trzymać się go krok po kroku. Zrozumiałe jest, że dla narzeczonych to wydarzenie o wielkim ładunku emocjonalnym, dlatego pewne sprawy mogą czasem wydawać się nie do przeskoczenia.

O ile pewne kwestie, jak na przykład to, że na stołach ma być wódka weselna są oczywiste, to inne będą budziły wiele wątpliwości... Dlatego też postaramy się pomóc Wam w opracowaniu harmonogramu, dzięki któremu staniecie na ślubnym kobiercu z uśmiechem, a nie z nerwami!

Już za rok... wesele!

Do ślubu pozostało dwanaście miesięcy? To dobry czas na pierwsze kroki, które doprowadzą Was do tego wymarzonego dnia. Zastanówcie się, ile pieniędzy chcecie przeznaczyć na organizację tego wydarzenia i dostosujcie wybory do stosownych przedziałów cenowych. To pora, by ustalić czy będzie to ślub kościelny, cywilny, czy konkordatowy. Można już sporządzić orientacyjną listę gości i w oparciu o nią oraz nasze oczekiwania wybrać salę weselną. Po rozpatrzeniu przynajmniej kilku ofert czas na rezerwację terminu i podpisanie umowy, a następnie dopasowanie daty ceremonii ślubnej. To także odpowiedni moment na zapisanie się na nauki przedmałżeńskie - jeśli ślub ma być kościelny. Warto też zatroszczyć się o zespół muzyczny - te najlepsze mogą mieć rezerwacje nawet na dwa lata do przodu! Podobnie jest z kamerzystą i fotografem – pamiętajmy, że większość ślubów odbywa się w sobotę, a więc warto rozejrzeć się za dobrym specjalistą już na rok przed planowanym terminem. Jeśli zamierzacie zgubić przed ślubem tak zwane zbędne kilogramy, zróbcie to zanim zamówicie suknię i garnitur, inaczej do ostatniego dnia będziecie musieli wprowadzać poprawki, a to dostarczy Wam niepotrzebnego stresu!

Obrazek - 0

Pół roku przed ślubem

Sześć miesięcy do ślubu? Pora na konkretne działania! Zarówno przyszła Panna Młoda jak i Pan Młody mogą już zamówić ślubne stroje i powoli kompletować dodatki. Warto zarezerwować terminy u fryzjera i kosmetyczki, a także umówić się na próbny makijaż i uczesanie, by nie stresować się w dniu ceremonii. Pół roku przed ślubem można też poprosić konkretne osoby na świadków i wraz z nimi przedyskutować harmonogram przygotowań, gdyż powinni oni czynnie w nich uczestniczyć, odciążając nas w niektórych sprawach. W tym czasie warto też wybrać i zamówić obrączki. Wprawdzie czas realizacji takiego zamówienia jest dosyć krótki, ale pamiętajcie, że to niemały wydatek - planujcie więc wszystko rozsądnie!

Obrazek - 0

Trzy miesiące przed ślubem

Wesele zbliża się wielkimi krokami, wielu rzeczy nie można jeszcze zrobić, ale lista obowiązków wydaje się zwiększać z dnia na dzień, co może budzić pewne konflikty i napięcie... To dobry czas, by zorganizować spotkanie z rodzicami, szczególnie jeśli jak dotąd jeszcze się nie poznali. Kupcie kilka rodzajów wódki i przy dobrych przekąskach urządźcie degustację, to pozwoli Wam wybrać najlepszy alkohol na wesele, a jednocześnie zintegruje rodziny. Po ustaleniu ostatecznej liczby gości, kupcie zaproszenia i wizytówki na stoły - jeśli zamawiacie indywidualne projekty, trzeba pamiętać, że trochę na nie poczekacie. Jeśli planujecie zabiegi oczyszczające i korzystanie z solarium, zasięgnijcie opinii i porady dermatologa lub kosmetyczki - specjalista pomoże Wam tak opracować program, by w dniu ślubu skóra wyglądała świeżo i zdrowo. Pamiętajcie, że do ślubu trzeba czymś dojechać, należy więc rozejrzeć się po wypożyczalniach samochodów i wybrać pojazd, który spełni Wasze oczekiwania, a następnie go zarezerwować. W dobrym tonie jest także zapewnienie transportu dla gości spod kościoła lub urzędu pod salę weselną, a także taksówki, która będzie rozwoziła ich do domów.

Obrazek - 0

Dwa miesiące przed ślubem

To czas, gdy możecie już zaprosić Waszych gości! Zaproszenia powinniście wręczać osobiście, a jeśli to niemożliwe ze względu na odległość, wyślijcie je pocztą, z prośbą o potwierdzenie przybycia. Na dwa miesiące przed ślubem można także zamówić bukiet oraz dekoracje kościoła, sali weselnej i stołów (tutaj należy skonsultować się z właścicielem sali i dokładnie omówić kwestię jej dekorowania). Nie zapomnijcie o ciastach, torcie weselnym i dodatkowych atrakcjach, takich jak na przykład lampiony puszczane na szczęście czy fajerwerki -  to wszystko możecie już rezerwować! Jeśli nie kupiliście jeszcze alkoholu na wesele, nie ma co czekać dłużej - wódka się nie popsuje, a kolejną sprawę będziecie mieli z głowy!

Miesiąc przed ślubem

Czas na podsumowanie. Zerknijcie na Waszą listę z obowiązkami, skreślcie wszystko, co zostało zrobione, a następnie stwórzcie nowy, czytelny spis rzeczy do wykonania. Wybierzcie się do lokalu, w którym odbędzie się wesele i zastanówcie się, jak ustawić stoły i jak usadzić przy nich gości. Następnie przygotujcie plan tak, by obsługa mogła rozłożyć wizytówki z nazwiskami gości w dniu wesela bez Waszej ingerencji - nie będziecie mieli na to czasu! Panna Młoda może już odebrać suknię ślubną, powinna też mieć skompletowane wszystkie dodatki. Na co najmniej dwa tygodnie przez ślubem zaplanujcie wieczór panieński i kawalerski - ich przygotowaniem powinni się zająć świadkowie. Sprawdźcie czy macie wszystkie dokumenty potrzebne do ceremonii ślubnej - w razie czego jest jeszcze czas na formalności. To dobry moment, by usiąść ze świadkami i zaplanować dzień ślubu godzinę po godzinie. Nie chodzi o to, by trzymać się tego planu jak scenariusza filmowego, ale by upewnić się, że ze wszystkim zdążycie!

Obrazek - 0

Już za chwileczkę, już za momencik...

Na kilka dni przed ślubem nieoceniona będzie pomoc i wsparcie Waszych bliskich oraz świadków - to dlatego należy prosić o pełnienie tej funkcji naprawdę zaufane osoby. Ślub to wydarzenie, które generuje duże emocje, a tymczasem, by wypocząć i ładnie wyglądać powinniście się odprężyć, wyciszyć i dobrze wyspać, bo nadchodzi Wasz wielki dzień!